piątek, 27 maja 2011

KSIĘŻYC

Jak pewnie wiecie Księżyc jest satelitą Ziemi. Odległośc od Ziemi to około 380 000 km. Średnica Księżyca około 3500 km. Księżyc okrąża Ziemię w 27 dni.
Jak się patrzy na Księżyc wydawałoby się, że zmienia swój kształt. Ale tak nie jest. To co widzimy na niebie w nocy to tylko częsc która jest w danym czasie oświetlana przez Słońce. W fazie pełni Księżyca jest on w największym możliwym stopniu oświetlony.
Pierwszy obiekt, który wyladował na Księżycu była to sąda kosmiczna - i to w 1959 roku. Pierwsi ludzie, którzy wylądowali na Kosmosie - 1969 rok.
Na powierzchni Księżyca nie ma powietrza, ale jest woda ale w formie lodu.
Tyle na dzisiaj.

czwartek, 26 maja 2011

ZNAKI ZODIAKU

Mamy dwanaście znaków zodiaku. Wielu ludzi twierdzi, ze maja one duże znaczenie.
Jest to dwanaście konstelacji (gwiazdozbiorów). Ciekaswe co je rózni od pozostałych?
Wszystkie znajduja się na drodze Słońca (ekliptyka). Pierwszy jest gwiazdozbiór Ryb. Połozony jest tam gdzie na początku wiosny Słońce przecina równik nieba. I tak samo z pozostałumi znakami zodiaku.
Nauka, która zajmuje się badaniem wpływu gwiazd na życie ludzkie nazywa się astrologia. Zajmuję się ona przypisywaniu cech charakteru osobom urodzonym w konkretnym czasie.
Wierzysz w horoskopy? Ale przeciez je czytasz...

wtorek, 24 maja 2011

GWIAZDY

Dzisiaj o Gwiazdach.
Gwiazda to zwarte gazowe ciało w Kosmosie. Wytwarzają one energię, emitują światło i ciepło. Trudno stwierdzic jak mocno świeci gwiazda, ponieważ znajdują się one w różnej odległości od Ziemi. Gwiazdy mają różne kolory. Zmienia się on wraz z ich wiekiem. NAjpierw są niebieskie, a na koniec swojego życia są czerwone. Wszystkie gwiazdy z wyjątkiem Słońca pojawiaja się na nocnym niebie. Czasem wydaje się, że mrugają, ale jest to efekt działania atmosfery.
Słońce jest najbliższą Ziemi gwiazdą i leży w centrum Układu Słonecznego. Światło, które daje Słońce, ogrzewa nasz świat i umozliwia życie na Ziemi. Słońce jesy gwiazdą żółtobiałą. Jego temperatura wynosi 6000 stopni.

sobota, 21 maja 2011

Określanie czasu i miejsca.

NApewno wszyscy mamy jakieś tam pojęcie jak to wszystko działa, mimo to chciałabym to troszkę usystematyzowac. Zaczynamy:
Nasz kalendarz jest skonstruowany według powtarzających się ruchów Ziemi, Słońca i Księżyca. Jedna doba to czas, w którym Ziemia okrąża Słońce. Miesiąc to okres między jedna a drugą płnią księżyca.
Pory roku. Wskutek nachylenia osi ziemskiej okresowo jedna półkula Ziemi znajduje się bliżej Słońca - tam jest lato. Na drugiej półkuli panuje wtedy zima. Wiosną i jesienią obie półkule znajduja się mniej więcej w równej odległości od Słońca.
Według położenia Słońca można dokładnie określic pozycję statku na morzu.
Teraz ciekawostki: Dzień trwa 23 godziny 56 minut i 4,091 sekund. Miesiąc - 29 dni, 12 godzin, 44 minuty, 3 sekundy. Rok trwa 365 dni 5 godzin 48 minut i 46 sekund.

czwartek, 19 maja 2011

DZISIAJ CIEKAWOSTKI;-)

DZISIAJ CIEKAWOSTKI.
Supermasywne gwiazdy – maja od 100 do 1000 razy większa średnicę od Słońca, a gwiazdy olbrzymy 10 do 100 razy większą średnicę niż Słońce.
Gwiazdy kurczą się i rozszerzają, a kiedy kończy się ich istnienie powstaje katastrofalny wybuch.
Kawałek gwiazdy, zwanej białym karłem, wielkości kostki cukru może ważyć tyle co mały samochód.
Słońce traci, co sekundę około miliarda kilogramów przez działanie wiatru słonecznego.
Osoba ważąca na Ziemi 50 kilogramy, na Plutonie ważyłaby zaledwie 4 kilogramy.
Wiek Ziemi to około 4,6 miliarda lat.
Galaktyka Andromedy położona najbliżej naszej Drogi Mleczne, jest tak daleko, że jej światło potrzebuje aż dwóch milionów lat, aby do nas dotrzeć.
Gdybyśmy kopnęli piłkę na Marsie z ta sama siłą, co na Ziemi, poleciałaby ona aż trzy razy dalej.
Kolor gwiazd zmienia się wraz z ich wiekiem. Młode gwiazdy maja kolor niebieski. Pod koniec życia przybierają kolor czerwony.
Ziemia jest jedyna planeta Układu Słonecznego, na której powierzchni znajduje się woda. Na innych planetach odkryto wodę, ale w postaci lodu.
Według Księgi rekordów Ginnessa najdroższym szytym na miarę ubraniem jest kombinezon kosmiczny NASA, który kosztuje ponad 3 miliony dolarów.
Północnoamerykańscy Indianie postrzegali gwiazdozbiór Wielki Wóz jako gigantyczna chochlę do zupy. Jeszcze dziś po angielsku nazywamy tę konstelację Big Dipper.

środa, 18 maja 2011

A co piszą inni o KOSMOSIE.

A co Ty wiesz o Drodze Mlecznej ?

Autorem artykułu jest Tomasz R.



Droga Mleczna jest znana chyba każdemu człowiekowi. W niemalże każdą, bezchmurną i ciemną noc mamy możliwość podziwiania tego niezwykłego jasnego pasa na niebie.

Mało jednak kto zastanawiał się nad tym, czym właściwie jest tak naprawdę Droga Mleczna. A jest ona w astronomii od dawno znana jako jedno z ramion naszej galaktyki.
Astronomia jej rozwój oraz wielu innych technologii umożliwiających poznawanie kosmosu (optyka, matematyka, fizyka, komputery) spowodowały, że wiemy już nie co więcej o otaczającym nas wszechświecie, chociaż dalej jest to bardzo żałosna cząstka wiedzy, która czeka na odkrycie przez człowieka. Jednym z tych niewątpliwych odkryć jest odkrycie Galaktyki, a właściwie rozpoznanie jej jako zbioru, do którego należy również nasz Układ Słoneczny.
Dlaczego Galaktyka z dużej litery ?
Otóż dlatego, że jest to ta nasza własna, zwana też… Drogą Mleczną !
Teraz oczywistym się wydaję, że poza naszą Galaktyką istnieją również tysiące, miliony, czy miliardy innych galaktyk, lecz jeszcze w I połowie XX wieku toczył się spór wśród naukowców o to, czy istnieje jedna galaktyka równa wszechświatowi, czy jest ich więcej.
Astronomia powoli zyskiwała jednak poważnego sojusznika w postaci coraz szybszego rozwoju technologicznego, który pozwolił odpowiedzieć na kilka pytań oraz rozwiązać kilka innych sporów naukowych, ale poza tym postawił kolejne pytania, które do tej pory zostają bez odpowiedzi.
Poza oczywistym pytaniem o to, czy jesteśmy sami we wszechświecie, czy są też inni, które prawdopodobnie towarzyszy równie długo ludzkości co pytanie o boga jest również wiele innych ciekawych pytań, z którymi musi się zmierzyć astronomia.
Zasadnicze wydaję się jednak pytanie, czy nie zadajemy pytań, na które nigdy nie dostaniemy odpowiedzi, lub, na które odpowiedzi po prostu nie ma ?
Cóż, gdyby nauka zajmowała się takimi jałowymi dysputami, to prawdopodobnie nigdy nie wyszlibyśmy z jaskiń…

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Wszechświat - początek

Wszechświat interesuje i fascynuje ludzi od zawsze. Oglądamy niebo w ciągu dnia, patrzymy w słońce, w nocy obserwujemy gwiazdy. Staramy się zrozumieć jak tam jest i dlaczego.
Wszechświat nazywamy również Kosmosem. Ziemia, na której żyjemy jest tylko jedna z ośmiu planet okrążających Słońce. Słońce jest olbrzymie, mogłoby się w nim znaleźć ponad milion takich planet jak nasza. Słońce to gwiazda. Gwiazd na niebie jest bardzo, ale to bardzo dużo – w całym wszechświecie jest około 100 miliardów bilionów gwiazd. Można to porównać do ziarenek piasku na wszystkich plażach w świecie. Niesamowite prawda?
A jak powstał Wszechświat? Podobno powstał 15 miliardów lat temu w wyniku Wielkiego Wybuchu. Przed tym wybuchem cała masa Wszechświata była skupiona w jednym drobnym ziarenku. Od tej pory cały czas się rozszerza.
Filozofowie myśleli, że Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata. Jedynie 2250 lat temu grecki filozof Arystarch stwierdził, że Ziemia obraca się wokół Słońca. Jego teoria jednak nie została uznana i dopiero 500 lat temu Mikołaj Kopernik „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”.